Nehledě na to, zda jste se narodili s geniálním nadáním a vysokou inteligencí pro příslušný obor, nebo jste naopak vždy bojovali s pocitem neschopnosti zapamatování si standardních frází a odvození jednoduchých pravidel, přičemž nabývání pocitu neschopnosti dosažení vyššího levelu se objevovalo na denní bázi, vždy lze alespoň formou tréninku či naopak tvrdé dřiny dovést své schopnosti do cílových hodnot. Nicméně co činit pro zdokonalení obratnosti?
Obohacování slovní zásoby hraje důležitou roli. Ačkoli samotné porozumění textu vyžaduje trochu kreativity, znalost obsažených výrazů usnadní píli a vyhnete se nutnosti domýšlet si a tipovat správný význam. Žádnou řeč nelze aktivně užívat bez dostatečného množství slovíček uchovaných v paměti, proto by se na jejich rozšiřování mělo pracovat již od začátku.
Nevyhýbejte se mluvení, naopak ho vyhledávejte. Nemusí se jednat přímo o Vaši prioritu, neboť k práci potřebujete pouze gramatiku, a tedy psanou formu, při osvojování si vyřčené konverzace propojujete myšlenky se slovy a učíte se vyjadřovat a přemýšlet v daném jazyce. Pokud nemáte partnera ke komunikaci, mluvte sami se sebou. Jakkoli šíleně se toto může zdát, zajistí Vám následné jednodušší vyjadřování i v dokumentech a běžných zprávách, se kterými se potýkáte na denní bázi.
Vyhraďte si čas. I přes to, že se tento krok pro většinu může jevit jako samozřejmost, mnozí oddalují trénink a čekají, že se jim nahrnou vědomosti do hlavy samy a dovednosti přijdou bez námahy. Omyl. Naposlouchat se dá mnohé, a to především v nižších věkových kategoriích, avšak klíčem k úspěchu je pouze praxe a neustálé procvičování. Začněte například stanovením plánku, rozvrhnutím času, upřesněním cílů a milníků. Jestliže vytvořený harmonogram bude odpovídat Vaším možnostem, efektivně zvýší šance na zachování motivace i po zbytek sebevzdělávání.
Nemusíte se ztotožnit s názorem, že studium jazyků není pro každého. Opřít se do učení a dosáhnout obrovských výsledků lze za vynaložení příslušného úsilí každopádně.