Koupelnový ráj

Pokud uvažujete o rekonstrukci nebo modernizaci koupelny, je třeba myslet na to, kolik členů rodiny ji bude využívat, jaké je jejich věkové rozpětí a zda se jedná o osoby s omezenou pohyblivostí. Představu také musíte mít o tom, jakou částku chceteinvestovat, zda budou stačit rodinné úspory nebo bude zapotřebí využít půjčky či hypotéky. Poté přijde na řadu samotné plánování, např. způsob vytápění, typ dveří, zda zvolit vanu či sprchový kout, jestli budou nutné nové rozvody, podlaha, jak vybrat správné umyvadlo, vodovodní baterie, toaletu, osvětlení, zda bude v koupelně umístěná pračka a sušička, celý interiér by měly doladit koupelnové doplňky. Vše musíte pečlivě naplánovat, každá věc by měla mít svoje místo a měl by zbýt i dostatečný volný prostor. Jednodušší práce zvládne šikovný kutil sám, ale pokud plánujete rozsáhlejší úpravy nebo kompletní rekonstrukci, doporučujeme obrátit se na odbornou firmu.
koupelna se sladěnými doplňky
Celkový vzhled
Důležitý je celkový vzhled koupelny, barevné sladění obkladů, dlažeb, dalšího vybavení a drobných doplňků. O tom je třeba mít jasnou představu před samotným začátkem rekonstrukce.
Vana nebo sprchový kout
Při rozhodování o tom, zda pořídit vanu nebo sprchový kout, je rozhodujícím kritériem prostor, do menší koupelny je vhodnější zvolit sprchový kout, ti, kdo chtějí relaxovat, sáhnou po vaně, dnes nabízené varianty se dají použít téměř do každého prostoru, vybírat je možné i z materiálů jako např. litý umělý mramor, akrylát, skleněná vlákna, všechny tyto hmoty odolají oděrům a jakékoliv teplotě. Pokud budete chtít vanu využít i ke sprchování, je ideální umístit na ni zástěnu nebo sprchový závěs. Baterie by měly být voleny tak, aby nekazily celkový dojem koupelny a jejich design by neměl být odlišný.
koupelna s černým obkladem
Toaleta v koupelně, ano či ne
Co člověk, to jiný názor, někdo si koupelnu bez toalety nedovede představit, někdo zastává názor, že toaleta by měla být zvlášť. Normy sice stanovují, že tam, kde bydlí více jak dva lidé, by tyto dvě části měly být odděleny. Tak či tak, rozhodující je, jestli na samostatnou toaletu vůbec máte prostor. Varianta umístění toalety v koupelně má však své výhody, především prostor působí větším a vzdušnějším dojmem, i v tomto případě je možné toaletu oddělit, např. závěsem nebo jednoduchou příčkou.