3 překvapivě jednoduché tipy na zlepšení paměti


Zapomínáte na domluvené schůzky a máte pocit, že z poslední lekce angličtiny si nepamatujete vůbec nic? Je pro vás těžké uložit si do paměti jméno nového kolegy nebo vzpomenout si, kdy máte dorazit k lékaři na kontrolu? Pokud jste aspoň na jednu z otázek odpověděli ano, zkuste některou z metod, které vám pomohou při zlepšování paměti. Jsou možná překvapivě jednoduché, ale báječně účinné!

 hlava slona

Vhodná strava je základ

Aby váš mozek fungoval správně, musíte mu dodávat potřebné kvalitní palivo. Existuje celá řada dobrot, kterými můžete svou paměť dopovat. Patří mezi ně ovoce, zelenina, ořechy (zejména vlašské) nebo mořské ryby. Naopak byste měli omezit konzumaci kalorických a příliš tučných jídel, jako je plnotučné mléko, máslo, smetana, zmrzlina nebo červené maso. Vyhýbejte se sladkým pokrmům a přidanému cukru vůbec, ten patří mezi největší nepřátele naší paměti, a navíc celkově neprospívá zdraví.

 mozek v žárovce

Ideálním nápojem pro ochranu mozkových buněk je zelený čaj. Jeho pravidelné pití zlepšuje paměť a pozornost a zpomaluje stárnutí mozku. Odborníci dokonce doporučují i uvážlivou konzumaci červeného vína: ženy si mohou dopřát sklenku denně, muži dvě. Víno podporuje krevní průtok v mozku a snižuje nebezpečí Alzheimerovy choroby. Pokud neholdujete alkoholu, vyzkoušejte džus z hroznového vína nebo z brusinek, který má podobně pozitivní účinky.

 otazník u hlavy

Dostatek spánku       

Dopřejte svému tělu i mysli odpočinek a nadělte si pořádnou porci spánku, pravidelně a pokud možno každý den. Určitě jste někdy sami zažili ráno po náročné noci, kdy se vám na pracovní nebo studijní úkoly soustředilo jen stěží. Optimální je, pokud spánku věnujete každou noc mezi 7 až 9 hodinami.

 

Trénujte svůj mozek

Pokud vašim mozkovým buňkám nedopřejete rozcvičku, odvděčí se vám leností. Zkoušejte logické hádanky, potrapte se s obtížným sudoku, učte se cizí jazyk, luštěte křížovky…možností je nekonečné množství. Pro zapojení obou hemisfér najednou je vynikající hudba. Poslech instrumentální muziky má pozitivní dopad na paměť, soustředění, fyzickou koordinaci a jazykové dovednosti. A když navíc budete na hudební nástroj sami hrát, rozvoj mentálních schopností bude ještě vyšší.