Jak si vybrat bydlení, aby se vám dobře žilo?

Mohlo by se zdát, že velikost bytu a jeho cena jsou to hlavní, na co je třeba se při výběru nového bydlení zaměřit. Jenže neméně důležitá je i celá řada dalších kritérií, které je třeba zvážit, abyste po čase svého výběru nelitovali. Které to jsou?
Prázdný byt
Lokalita
Jednou z nejdůležitějších věcí při výběru bydlení je lokalita. I když byste totiž případně na ceně bytu ušetřili, možná byste nakonec kvůli jeho nevhodnému umístění utráceli daleko více peněz kvůli dopravě do práce, do škol, k lékařům či na nákupy. Je tedy dobré vybírat místo tak, abyste základní instituce měli poblíž. Na druhou stranu se dívejte i na to, aby poblíž nebyly podniky, které by váš klidný život mohly rušit – diskotéky, dílny či jiné zdroje hluku nebo zápachu.
Umístění bytu v domě
Pokud vybíráte byt, zamyslete se nad jeho umístěním v domě. Zatímco někdy není zkrátka na výběr, u novostaveb často máte větší možnosti a můžete si vybrat strategicky. Byty ve vyšších patrech nabízejí nejen hezčí výhled, ale především větší klid, když vás tolik nebude rušit zvuk výtahu a podobně. Často se zde dá také ušetřit za vytápění, neboť využijete tepla od sousedů pod vámi i vedle vás. Z toho důvodu jsou výhodnější byty umístěné mezi dalšími byty. Pokud jste však starší či máte malé děti, je třeba zvážit i to, že se výtah může rozbít a chvíli nefungovat.
Moderní byt
Náklady
Samotná cena bytu je samozřejmě důležitá, ale v potaz je třeba vzít i náklady na bydlení. Stará okna, nedostatečné zateplení a podobné neduhy bytů totiž mohou způsobit, že co ušetříte na samotné ceně nemovitosti, utratíte postupem let za teplo a další výdaje. Vždy se tedy ptejte na energetickou náročnost a celkový stav bytu. Důležité je i to, kolik přispíváte do fondu oprav bytovému družstvu. Pokud se v domě před pár lety konaly velké opravy, může být tato částka daleko vyšší, než jste předpokládali.