Jak vybrat tu pravou autosedačku

I když se vydáte jen na krátkou vzdálenost autem a vezete děti, je důležité, aby měli svoji autosedačku, která je pevně ukotvená a která je vhodná pro výšku a váhu dítěte.
Jak se ovšem zorientovat v nabídce na trhu, kdy je k dostání spousta různých typů od nepřeberného množství výrobců? Mezi ty nejznámější patří například značky: Britax Römer, Cybex, Maxi Cosi, Joie, Chicco a další.
Prvním krokem pro výběr je zvolení potřebné váhové kategorie.
spánek v autosedačce
Různé kategorie:
·         0-13 kg
–          typ zvaný „vajíčko“ pro novorozence a dále dítě přibližně do 1 roku věku, který můžete v případě potřeby přicvaknout také na podvozek vašeho kočárku nebo v něm miminko poponést díky praktickému madlu. Ve voze se ukotvuje proti směru jízdy, což je pro takto malé dítě nejbezpečnější.
·         9 – 18 kg
–          pokud je vaše dítě už na „vajíčko“ malé (přibližně kolem 1 roku věku), nebo je mu nepohodlné, pak je nejvyšší čas přejít na další váhovou kategorii. Tento typ vydrží dítěti přibližně do 4 let věku. V nabídkách můžete najít také různé typy s pultíkem (např. značka Cybex), zde se ovšem vyplatí vyzkoušet, některým dětem může vadit.
·         9 – 36 kg
–          typ, který sice vydrží na první pohled podle váhové kategorie déle, ovšem menší dítě by v ní mohlo „plavat“ a nepatří tudíž mezi příliš bezpečnou kategorii
·         15 – 36 kg
–          pro děti od cca 4 let věku až do 12ti let
dětská autosedačka joie
CO TO JE ISOFIX?
Při výběru vhodné značky a váhové kategorie jste se možná také setkali s pojmem „Isofix“. O co se vlastně jedná? Jedná se o typ ukotvení, který se nachází na krajních sedadlech vzadu ve vozidle. Tento systém je mezinárodním standardem. Pokud ale vlastníte nějaký starší typ vozu, je možné, že nebude tímto kotvícím systémem vybaven.
Při výběru se také vyplatí vyzkoušet různé typy v obchodě a podle toho se následně můžete rozhodnout. Výběr rozhodně nepodceňte, přece jen jde o zdraví a bezpečnost vašeho dítěte.