Mít doma schodiště je velký dar

Mít doma moderní schodiště, ať už je z jakéhokoli materiálu a jakékoli koncepce, znamená mít každodenní přístup do posilovny. Možná se vám zdá takové tvrzení přehnané a nadsazené, ovšem stačí vyzkoušet některou z osvědčených metod využívání schodnic pro sportovní účely a brzy zjistíte, kdo měl pravdu.

moderní schodiště

Podřepy a výstup po dvou schodech – budete-li důslední a budete stoupat vzhůru a následně sestupovat po schodech tak, abyste to „neodflákli“, po několika minutách si budete připadat, jako v cíli sprintu na dvě stě metrů. Každý krok o schod výš je totiž z anatomického hlediska velmi namáhavý pro většinu svalů dolních končetin včetně hýždí, a velmi zatěžuje krevní oběh a srdce. A to je to, co všichni lidé, co tráví mnoho času vsedě, nutně potřebují.

schodiště v budově

Na schodech můžete dělat i kliky – kliky jsou velmi intenzivní cvičení a lze je doporučit každému zdravému muži. Většinou se provádí na rovné podložce, ale silnějšího efektu docílíte tehdy, zapřete-li chodidla o některý ze schodů a cvičíte hlavou dolů. Zkuste to a uvidíte, jak namáhavé to je. Budete-li cílevědomí, brzy se dostaví výsledky v podobě svalového fondu a lepší kondice.

Nic za to neplatíte – chodit do posilovny, platit za to a ještě vdechovat vydýchaný vzduch a osahávat propocená madla různých „mučidel“? Není to nutné, pokud budete mít při ruce nakládací jednoruční činky a batoh, kam budete vkládat různá závaží, a s nímž budete cvičit na schodech kliky, dřepy, výstupy a sestupy po schodnicích. Při důkladném větrání máte posilovnu doma mnohem lepší, máte tu své soukromí a klid, nikdo vás neokukuje a hlavně za to vůbec neplatíte.

Nezapomínejte ani na lýtkové svaly a svalstvo chodidel pro jejich pevnou a hlubokou klenbu. Obojího docílíte našlapováním po schodech naboso (bez ponožek) ve stoji na špičkách a s občasnými (střídavými) podřepy.