Josef Váňa a jeho vítězství

Josef Váňa je český dostihový jezdec a trenér, a tak nebylo náhodou, že mu jednoho dne zkřížil cestu plnokrevník Železník. Zažili spolu nejedno vítězství, které je natolik proslavilo, že se společně stali lamači rekordů, a tím pádem také legendami dostihového sportu.
koňské dostihy
JOSEF VÁŇA
Narodil se 20. října 1952 v Moravské obci Slopné. Už jako malý kluk měl v oblibě koně, ale protože na vesnici měl i jiné příležitosti, jako třeba kozy, vepře či krávy, zkoušel jezdit i na nich. Když vyrostl, začal pracovat jako chovatel a ošetřovatel koní v hřebčíně v Tlumačově. Práce s koňmi ale nebylo jeho jediné zaměstnání. Po absolvování základní vojenské služby byl pomocným dělníkem na stavbě televizního vysílače na Pradědu, ale také strojníkem lyžařského vleku a později vedoucím lyžařského střediska. Ke koním se opět vrací až ve 28 letech jako amatér, a protože koně byli jeho vášní, o deset let později vystudoval dokonce jezdecké učiliště.
kůň se sedlem
Svůj první dostih absolvoval v roce 1979 na klisně Kalině, a rovnou s ní získal i své první vítězství. V roce 1987 vyhrává prvně ve Velké pardubické v sedle legendárního Železníka, se kterým následně vyhrává často.
V roce 1994 se stává trenérem dostihových koní, a dokonce si zakládá vlastní firmu Jovan, která sídlí u Karlových Varů.
Přestože za svou kariéru prodělal mnoho zranění, kterým se ve svém povolání nemůže vyhnout, má Váňa nezdolný životní optimismus. Úrazy, které prodělal, snad ani nejde vyčíslit, často jel dostih s ještě nezahojenými zlomeninami. Prý na jeho těle není kost, kterou by neměl někdy zlomenou. Jak ale sám říká, na bolest si zvykl a přestal ji vnímat.
závody na koních
Josef Váňa za svou dosavadní kariéru vyhrál osmkrát Velkou pardubickou, ale na svém kontě má mnoho dalších jezdeckých i trenérských úspěchů, což ho staví na post největší postavy českého dostihového sportu. Po pádu z Tiumena v roce 2013 ukončil svou kariéru, ovšem po čase se opět rozhodl pokračovat, a tak je jisté, že Josefa Váňa na dostihovém startu ještě několikrát uvidíme.