Správné sezení u počítače

Technika správného sezení u počítače je nesmírně důležitá, protože se podle toho odvíjí náš zdravotní stav – když sedíme špatně nebo k tomu máme špatnou židli, pocítí to naše záda, se kterými budeme mít s velkou pravděpodobností problémy. Jakmile ale sedíme na židli správně, žádné zdravotní obtíže nehrozí.

Jak teď sedíte?

Při čtení těchto řádků sedíte u PC nebo notebooku? Sedíte vzpřímeně nebo shrbeně? Máte správně nastavenou židli? Rovná záda? Rovný nebo natažený krk? V jakém úhlu sedíte? Jak daleko je od Vás PC nebo monitor? To vše ovlivňuje naše zdraví a na toto všechno je potřeba dávat si pozor, pokud nechcete chodit na rehabilitace se zablokovanou páteří.

Správné sezení u monitoru

Židle

Pro správné sezení u PC nebo notebooku je důležitý správný výběr vhodné židle. Sedák židle by měl být v takové výši, aby bylo možné položit ruce na klávesnici nejen zápěstím, ale i celým předloktím (aby zápěstí s předloktím svíraly úhel 90°). Kolena u židle mají být taktéž v tom samém úhlu a ploskou nohy bychom se měli dotýkat podlahy. Opěrka židle by měla končit v úrovni lopatek. Pokud má židle hlavovou opěrku, měla by být nastavena tak, aby byl krk ve správné poloze (čili rovně bez předklánění). Předklánění nebo záklon zatěžuje náš krk a také i krční páteř.

Vzdálenost od monitoru

Správně nastavený monitor má být v takové vzdálenosti, že když natáhneme ruku k monitoru, je vzdálenost ruky od monitoru 50 – 70 cm. V případě, že sedíme blíž, ničíme si oči a zároveň to má i špatný vliv na krční páteř, protože hlavu natahujeme k monitoru a krční páteř předkláníme. Výška monitoru by měla být nastavena tak, aby se na něj dalo koukat přímo bez zaklánění nebo předklánění hlavy. V případě, že je to nutné, monitor jednoduše nastavíme tak, abychom naši krční páteř nemuseli zatěžovat (přeci jen se dnešní monitory prodávají v takovém provedení, že je možné nastavit podle individuálních potřeb.

Je pauza nutná u správného sezení před monitorem?

Tak jako u všeho ostatního, i u sezení před monitorem je nutné se jednou za nějaký ten čas protáhnout. Ideální pauza činí 5 – 10 minut, kdy vstaneme, projdeme se na WC nebo napít, případně se jen tak protáhneme. Právě touto pauzou si oči odpočinou tím způsobem, že zaostří dál, než je monitor počítače.

Sezení u počítače

Když už je řeč o pauze a protahování, co pomáhá?

U protahování pomáhá pár cviků, které protáhnou unavené svaly, které u monitoru odpočívaly a nic nedělaly. Mohou to být tyto cviky:

  • předpažení (předpažit ruce před sebe; svaly rukou a zad se protáhnou),
  • předklon do úhlu 90° (chytnout zezadu židli za opěrku a postavit se na délku rukou, kdy dojde k tomu, že se tělo ohne směrem k opěrce tak, aby kyčle a boky dávaly dohromady úhel 90°; chodidla musí být stále na pevné zemi),
  • protažení krku (pravou rukou se chytnout za levou část hlavy a tahem k rameni táhnu svaly krku na pravou stranu; totéž i na druhou stranu),
  • předklon hlavy (srovnat ramena a hlavu tlačit dolů na hrudník; v této poloze vydržet 10 sekund),
  • záklon hlavy (srovnat ramena a hlavu tlačit dozadu k zádům; v této poloze vydržet 10 sekund).

Tak a teď už víte, jak správně sedět a jak se i protáhnout v případě, že budete přesedělí a např. nebudete cítit některou část těla.