Vyplatí se opravit PC, anebo je výhodnější pořídit nové

Výpočetní technika podléhá velmi rychlému vývoji a pět let již může představovat poměrně značný posun kupředu. V tomto směru však platí určité výjimky, např. výkonné stolní počítače či notebooky, které i v běhu času neztrácí na své atraktivitě. Co když se ale takový stroj pokazí?

základní deska

Kdy a proč vsadit na neznačkový servis

Váš počítač nebyl nejlevnější – ceny hardwarových komponentů, stolních počítačů, notebooků a netbooků se s postupujícím technickým pokrokem snižují, ale stále nepředstavují zejména u těch výkonných nejlevnější položku z vašeho rodinného rozpočtu. Pokud jste utratili za počítač více než deset tisíc korun a vyskytla se na něm závada krátce po uplynutí záruční doby, máte dvě možnosti – buď jej nechat levně opravit, anebo koupit nový, případně repasovaný. U repasovaného je velké riziko, že kupujete tzv. zajíce v pytli a u nových výrobků buď budete muset vyplatit podobně vysokou částku za stejně výkonný stroj, anebo uděláte ústupek, snížíte své nároky a pořídíte si něco méně výkonného a levnějšího.

závada na notebooku

Když nechcete slevit z výkonnosti počítače a zároveň neutrácet další velkou sumu, můžete vsadit na neznačkový servis opravy PC v Kolíně.

Značkoví servismani musí při výměně vadných dílů pracovat dle doporučení výrobce, tím pádem se i při zjištění jednoho vadného čipu např. na základní desce musí vyměnit celý motherboard, takže se taková oprava prodraží nebo vůbec nevyplatí. Neznačkové servisy mohou tato doporučení obejít a opravit skutečně jen vadný komponent, což cenu opravy výrazně sníží. Podobným způsobem pracují i opraváři domácích spotřebičů a některých strojů. Výhodou současného hardware, je až na některé díly velmi dlouhá životnost, což v praxi znamená, že výkonný počítač, který ani za deset let „technicky nezestárne“, vám může spolehlivě sloužit tak, jako v době jeho zakoupení.